Amblydromalus limonicus

Amblydromalus limonicus je druh dravého roztoče, který je známý svou rolí v biologické ochraně proti škůdcům. Amblydromalus limonicus je přirozeným nepřítelem různých škůdců, jako jsou třásněnky a blanokřídlí. Tito draví roztoči jsou využíváni jako součást strategií integrované ochrany rostlin (IPM) a představují udržitelnou a ekologickou alternativu k chemickým pesticidům. Amblydromalus limonicus je ceněn pro svou účinnost při relativně nízkých teplotách a doporučuje se zejména k potlačení vysokých hustot třásněnek a bělásků.

Play

Amblydromalus limonicus k hubení škůdců

Amblydromalus limonicus se používá k regulaci následujících škůdců:

  • Thrips
  • blanokřídlí

Amblydromalus limonicus je dravý roztoč, který se živí bělásky, třásněnkami, jiným drobným hmyzem a roztoči. Stejně jako ostatní draví roztoči se může živit také pylem. Amblydromalus limonicus dává přednost larvám různých druhů třásněnek (první a druhé larvální stadium) a vajíčkům a larvám běláska skleníkového(Trialeurodes vaporariorum) a běláska tabákového(Bemisia tabaci).

Potravní chování Amblydromalus limonicus

Draví roztoči svou kořist propíchnou a vysají její obsah. Kromě blanokřídlých a třásněnek se Amblydromalus limonicus živí několika dalšími drobnými organismy, jako jsou pavouci a roztoči tarsonemid. Mohou se také živit pylem a odebírat tekutiny z listů, což je užitečné například v porostech sladké papriky, protože dravý roztoč se může usadit v porostu dříve, než se objeví škůdce. Amblydromalus limonicus se může živit vajíčky, lezoucími larvami a larvami blanokřídlých a larvami prvního a druhého instaru třásněnek. Mladá vajíčka blanokřídlých (mladší než 24 hodin, bílé barvy) jsou mnohem lepší kořistí než starší vajíčka blanokřídlých (starší než 24 hodin, hnědé barvy). Dospělá samička Amblydromalus limonicus klade při teplotě 25 °C za optimálních podmínek 3,7 vajíček denně na mladá vajíčka, 1,2 vajíček denně na starší vajíčka a 3,3-3,4 vajíček denně na housenky a nymfy. Při optimálních podmínkách konzumuje asi 7 larev prvního instaru třásněnek a klade 3 vajíčka denně při teplotě 25 °C.

Životní cyklus Amblydromalus limonicus

Životní cyklus Amblydromalus limonicus se skládá z následujících stadií: vajíčko, larva, protonymfa, deutonymfa a dospělý jedinec. Vajíčka jsou kladena na spodní stranu listů. Jsou oválná, bílá a mají průměr přibližně 0,14 mm. Larvy mají šest nohou, jsou stejně zbarvené jako vajíčka a jsou jen o málo větší. Larvy Amblydromalus limonicus se musí živit. Pokud nemají přístup k potravě, vyvíjejí se velmi pomalu a jejich úmrtnost je vysoká. Nymfy jsou větší než larvy, mají osm nohou a jsou bělavě žluté. Dospělí roztoči mají osm nohou, jsou průsvitně bíle zbarvení a mají ploché, protáhlé tělo. Jsou dlouzí zhruba 0,4 mm. Samci jsou menší než samice. Roztoči jsou velmi pohybliví a aktivně vyhledávají potravu na spodní straně listů. Jejich barva se může měnit podle toho, jakou kořist požírají, a někdy jsou zbarveni nazelenale, když přijímají tekutiny z listů. Vzhledem k jejich velikosti a zbarvení je obtížné je v porostu spatřit.

Nejlepší podmínky pro použití Amblydromalus limonicus

Amblydromalus limonicus je nejúčinnější při teplotách mezi 13 a 25 °C. Při teplotách nad 30 °C není účinný. Amblydromalus limonicus je citlivý na relativní vlhkost vzduchu pod 70 %.

V rajčatech se použití Amblydromalus limonicus nedoporučuje, protože mu brání žláznaté chlupy na stoncích a listech a nevytváří populaci.

Play

Jak používat Amblydromalus limonicus

Dravý roztoč Amblydromalus limonicus je k dispozici v lahvičce (Limonica).

  • Před použitím lahvičku jemně otočte a protřepejte
  • Zatlačte na střed uzávěru, aby se otevřel dávkovací otvor
  • Opatrně posypte listy
  • Ujistěte se, že materiál zůstane na listech alespoň několik hodin po zavedení.
  • Lze aplikovat také pomocí (Mini)-Air(o)bug

Dávkování přípravku Limonica závisí na klimatu, plodině a hustotě škůdců a mělo by být vždy přizpůsobeno konkrétní situaci. S introdukcí začněte, jakmile se v porostu objeví první škůdci. Dávky introdukce se obvykle pohybují v rozmezí 50-250 na m2/výsev. Vypuštění by se mělo opakovat jednou nebo dvakrát, nebo dokud není dosaženo kontroly. O nejlepší strategii pro vaši situaci se poraďte s poradcem společnosti Koppert nebo s uznávaným distributorem produktů Koppert.