Neoseiulus cucumeris

Dravý roztoč Neoseiulus cucumeris (nazývaný také Amblyseius cucumeris) se široce používá k biologické ochraně proti třásněnkám ve sklenících. Tito draví roztoči se živí převážně larvami prvního instaru třásněnek. Neoseiulus cucumeris je cenným řešením ve strategiích integrované ochrany proti škůdcům (IPM), kde působí jako přirozený nepřítel, který pomáhá regulovat populace třásněnek.

Play

Neoseiulus cucumeris k hubení škůdců

Neoseiulus cucumeris se používá k hubení následujících škůdců:

 • Thrips

RoztočiNeoseiulus cucumeris aktivně vyhledávají a loví první larvy různých druhů třásněnek.

Krmné chování Neoseiulus cucumeris

Draví roztoči svou kořist propíchnou a vysají její obsah. Kromě třásněnek se Neoseiulus cucumeris živí několika dalšími drobnými organismy, jako jsou roztoči pavoukovci a roztoči tarsonemid. Živí se také pylem, což je užitečné například v porostech sladké papriky, protože dravý roztoč se může v porostu usadit dříve, než se objeví škůdce. Úspěšnost dravých roztočů v boji proti třásněnkám závisí především na velikosti larev kořisti. Larvy třásněnek se snaží bránit proti útoku dravého roztoče prudkým trhnutím bříška. Larvy prvního instaru třásněnek mohou být přemoženy mnohem snadněji než larvy druhého instaru a menší druhy třásněnek snadněji než větší druhy. Neoseiulus cucumeris se tak živí téměř výhradně larvami prvního instaru květopasa západního(Frankliniella occidentalis). Nymfy tohoto dravého roztoče mají větší potíže s uchvácením kořisti než dospělci a larvy třásněnek usmrcené dospělým roztočem jsou někdy částečně zkonzumovány nymfami. Při teplotě 25 °C a za optimálních podmínek dospělá samička roztoče Neoseiulus cucumeris zkonzumuje asi šest larev prvního instaru třásněnky západní(Frankliniella occidentalis ) za den a naklade asi dvě vajíčka za den.

Životní cyklus Neoseiulus cucumeris

Životní cyklus Neoseiulus cucumeris se skládá z následujících stadií: vajíčko, larva, protonymfa, deutonymfa a dospělý jedinec. Vajíčka jsou kladena na spodní stranu listů na listové chlupy nebo do paždí hlavních a postranních žilek. Jsou oválná, bílá a mají průměr přibližně 0,14 mm. Larvy mají šest nohou, jsou stejně zbarvené jako vajíčka a jen o málo větší. Nepotřebují se krmit, aby se vyvinuly v protonymfu. Nymfy jsou větší než larvy, mají osm nohou a jsou světle hnědé. Dospělí roztoči mají osm nohou, jsou světle béžoví a mají ploché, protáhlé tělo. Jsou zhruba 0,4 mm dlouzí. Samci jsou menší než samice. Protonymfy, deutonymfy i dospělci jsou velmi pohybliví a aktivně vyhledávají potravu na spodní straně listů. Vzhledem k jejich velikosti a zbarvení je obtížné je v porostu spatřit.

Nejlepší podmínky pro použití Neoseiulus cucumeris

Neoseiulus cucumeris je nejúčinnější při teplotách mezi 15 a 25 °C. Není účinný při teplotách nad 30 °C/86 °F. Neoseiulus cucumeris je citlivý na relativní vlhkost vzduchu nižší než 70 %.

Play

Neoseiulus cucumeris v lahvích nebo kbelících

Dravý roztoč Neoseiulus cucumeris je k dispozici v lahvičce nebo kbelíku (Thripex, Thripex-V).

 • Před použitím lahvičku nebo kbelík jemně otočte a protřepejte.
  • o Láhev: Stiskněte střed uzávěru, aby se otevřel dávkovací otvor.
  • o Kbelík: K rozdělení přípravku Thripex použijte lžičku.
 • Posypte materiál na listy nebo položte malé hromádky na desky z minerální vlny.
 • Ujistěte se, že materiál zůstane na místě introdukce alespoň několik hodin po introdukci.
 • Zvolte alespoň 4 000 introdukčních bodů na hektar, rovnoměrně rozložených po celé ploše.
 • Lze aplikovat také pomocí (Mini)-Air(o)bug.

Dávkování přípravku Thripex, Thripex-V závisí na klimatu, plodině a hustotě škůdců a mělo by být vždy přizpůsobeno konkrétní situaci. Se zaváděním začněte, jakmile jsou v porostu zjištěni první roztoči škůdce. Dávky introdukce se obvykle pohybují v rozmezí 50-100 na m2/výsev. Vypuštění by se mělo v případě potřeby opakovat. O nejlepší strategii pro vaši situaci se poraďte s poradcem společnosti Koppert nebo s uznávaným distributorem produktů Koppert.

Play

Neoseiulus cucumeris v sáčcích

Dravý roztoč Neoseiulus cucumeris je k dispozici také v chovných sáčcích (Thripex-Plus). V tomto případě se draví roztoči množí v sáčku a během několika týdnů se rozptýlí do plodiny.

 • Sáčky zavěste na chráněná místa v porostu, vyvarujte se zavěšení na přímé sluneční světlo.
 • Sáčky již mají výstupní otvor
 • Sáčky držte za kartonový proužek v horní části, aby nedošlo k poškození dravých roztočů.

Dávkování přípravku Thripex-Plus závisí na klimatu, plodině a hustotě škůdců a mělo by být vždy přizpůsobeno konkrétní situaci. Se zaváděním začněte preventivně nebo jakmile v porostu zjistíte první roztoče škůdce. Použijte nejméně 4 000 sáčků na hektar a zavěste je rovnoměrně v porostu. Vypuštění by se mělo opakovat po 4 týdnech, pokud není škůdce potlačen. O nejlepší strategii pro vaši situaci se poraďte s poradcem společnosti Koppert nebo s uznávaným distributorem produktů Koppert.