Macrocheles robustulus

Macrocheles robustulus je druh dravého roztoče, který je známý svou úlohou v biologické ochraně proti škůdcům, zejména v zemědělství a zahradnictví. Macrocheles robustulus je také půdní dravý roztoč, který kontroluje vajíčka a larvy much, kukly třásněnek, háďátka a další půdní škůdce, které lze nalézt ve vysokém počtu ve sklenících v půdě obohacené kompostem. Jako přirození nepřátelé různých škůdců hraje Macrocheles robustulus důležitou roli ve strategiích integrované ochrany rostlin (IPM).

Macrocheles robustulus k hubení škůdců

Macrocheles robustulus se používá k hubení následujících škůdců:

Draví roztoči se živí larvami sciaridních mušek, kuklami třásněnek a dalšího hmyzu žijícího v půdě. Roztoči se vyskytují v půdě a na ní a na bázi stonků rostlin.

Krmné chování Macrocheles robustulus

Draví roztoči svou kořist propíchnou a vysají její obsah. Macrocheles robustulus je generalistický predátor. Kromě půdních stádií třásněnek se živí také larvami much, roztoči, pružinovými hlísticemi, hlísticemi a dalšími drobnými půdními organismy. Dospělé samice mohou zkonzumovat čtyři až pět kukel květopasa západního ( Frankliniella occidentalis ) za den.

Životní cyklus Macrocheles robustulus

Macrocheles robustulus prochází těmito stádii: vajíčko, šestinohá larva, osminohá protonymfa a deutonymfa a dospělý jedinec. Dospělí roztoči jsou 0,6-0,8 mm dlouzí, oválného tvaru, bledě bílí s hnědým oválným hřbetním štítem a hnědýma nohama. Larvy jsou bílé. Protonymfy a deutonymfy jsou bledě bílé s hnědým štítem, který je zřetelnější s rostoucí velikostí. Vajíčka jsou oválná, asi 0,3 x 0,2 mm velká a perleťově bílá.

Nejlepší podmínky pro použití Macrocheles robustulus

Pro optimální výsledky musí být půda vlhká, bohatá na organické látky a s kyprou strukturou. Minimální teplota pro úspěšné použití Macrocheles robustulus je 15 °C.

Play

Jak používat Macrocheles robustulus

Dravý roztoč Macrocheles robustulus je k dispozici ve válci (Macro-Mite).

  • Před použitím kartonový válec jemně otočte a protřepejte.
  • Materiál rovnoměrně rozprostřete na půdu nebo výsadbový substrát (ne na plast).

Dávkování přípravku Macro-Mite závisí na klimatu, plodině, výsadbovém substrátu a hustotě škůdců a mělo by být vždy přizpůsobeno konkrétní situaci. Se zaváděním začněte preventivně nebo jakmile se v plodině objeví první škůdci. Dávky introdukce se obvykle pohybují v rozmezí 100-500 na m2/výsev. O nejlepší strategii pro vaši situaci se poraďte s poradcem společnosti Koppert nebo s uznávaným distributorem produktů Koppert.