Ošetření čmeláčího bodnutí a alergií

Ošetření čmeláčího bodnutí a alergií

Ošetření čmeláčího bodnutí a alergií

Z těchto informací o čmeláčím bodnutí se dozvíte, jak snížit jeho riziko, jakou reakci může bodnutí vyvolat a jak jej ošetřit. Plakát Čmeláčí bodnutí a alergie si můžete stáhnout zde.

Čmeláčí, včelí a vosí bodnutí

Čmeláci se vyskytují v přirozeném prostředí v mnoha zemích. Kromě toho se používají k opylování zemědělských a zahradních plodin. Existují různé poddruhy, které se liší různými charakteristikami, například barvou a vzorem. Čmeláci jsou obvykle větší než včely a mají hustší ochlupení než vosy.

V případě čmeláků, stejně jako u včel a vos, mají žihadlo pouze dělnice a královny. Trubci bodnout nemohou. Žihadlo je zbraň sloužící k obraně. Dojde-li k bodnutí, dostane se žihadlem do těla trochu jedu. U lidí to způsobí prudkou bolest, která trvá jen krátce a potom odezní. Někdy (přibližně v 1 % případů) vyvolá vstříknutý jed alergickou reakci.
Reakce na čmeláčí bodnutí se může lišit případ od případu.

Žihadlo čmeláka ani vosy nemá protisměrné ostny. To znamená, že dělnice či královna může žihadlo vytáhnout a bodnout znovu. Včelí žihadlo však tyto ostny má. Když se včela snaží žihadlo vytáhnout, vytrhne se jí ze zadečku a s tím se uvolní i jedový váček.

Jak předcházet čmeláčímu bodnutí?

Čmeláci bodnou jen zřídka. Riziko bodnutí čmelákem můžete snížit tak, že čmeláka nebudete provokovat ani vyvolávat jeho agresivitu. V prvé řadě je důležité, abyste při práci se čmeláky postupovali klidně. Nemávejte před čmeláky rukama, nestrkejte do úlu, nedotýkejte se čmeláků, nechytejte je atd.

Dostali jste žihadlo? Reakce a ošetření

Čmeláčí bodnutí obvykle způsobuje nealergickou, místní reakci: otok, svědění a zarudnutí v místě vpichu přetrvávající pouze pár hodin. Tato reakce se může objevit ihned po bodnutí, ale většinou projeví až za několik hodin. Otok nebo svědění může přetrvávat několik hodin, nebo dokonce dní. V některých případech se místní reakce může trochu víc rozšířit a vymizení příznaků pak obvykle trvá déle. Stále se však jedná o místní, nealergickou reakci.

Ošetření nealergické, místní reakce

Obvykle není nutné lékařské ošetření. Je možné učinit některá opatření ke zmírnění místní reakce, zejména v případě, že je žihadlo na citlivém místě, například v blízkosti uší. Člověk, který dostal žihadlo, by si měl co nejdříve po bodnutí vzít protizánětlivý lék (například aspirin nebo ibuprofen). Také je možné přiložit na postižené studený obklad. Mimoto jsou k dostání různé protisvědivé přípravky (např. s obsahem diethyltoluamidu).

Ve vzácných případech bodnutí do úst nebo hltanu by měl být pacient ihned převezen do nemocnice, protože může dojít k zablokování dýchacích cest. V nemocnici pacientovi podají kortikosteroidy (například prednison) a nechají ho tam na pozorování.

Alergická reakce

Zhruba u 1 % populace mohou opakovaná bodnutí (nebo v některých případech pouze dvě či tři bodnutí) způsobit alergickou reakci, které se také říká generalizovaná alergická reakce, systémová alergická reakce nebo anafylaktická reakce. Vzhledem k tomu, že pro alergickou reakci jsou nutné protilátky, které se vytvořily během předchozí expozice určitému antigenu, není možné mít alergickou reakci už po prvním bodnutí. Alergické reakce lze obvykle rozpoznat velmi rychle po bodnutí (od několika sekund do půl hodiny po bodnutí).

Alergické reakce se dělí do čtyř stupňů podle rostoucí závažnosti:
Stupeň 1 – svědění, začervenání a otok (urtikárie, kopřivka) po celém těle
Stupeň 2 – kromě příznaků uvedených ve stupni 1 také zažívací problémy (zvracení, průjem)
Stupeň 3 – kromě příznaků uvedených ve stupni 1 a/nebo 2 také potíže s dýcháním a/nebo pocit dušení
Stupeň 4 – kromě příznaků uvedených ve stupni 1 a/nebo 2 a/nebo 3 také bušení srdce, mdloby, anafylaktický šok (doprovázený závratěmi, nadměrným pocením a zimnicí)

Léčba alergické reakce

V případě horečky nebo reakce prvního stupně se poraďte s praktickým lékařem. Může rozhodnout, že je třeba situaci sledovat a počkat, jak se stav vyvine. Je žádoucí nechat pacienta na pozorování v nemocnici, protože reakce se může v průběhu času prudce zhoršit.

Toxické reakce

K toxickým reakcím dochází pouze v případě, že postižený byl během krátké doby bodnut mnohokrát. Nastává tak generalizovaná alergická reakce nervového nebo oběhového systému, například srdeční arytmie nebo potíže s dýcháním. Také v tomto případě je nutné převézt postiženého do nemocnice k ošetření a pozorování.

Hyperventilace

Vedle silné alergické reakce čtvrtého stupně může bezvědomí způsobit i hyperventilace, k níž může dojít následkem šoku. I v těchto případech je nutné ihned přivolat záchrannou službu.

Zvýšené riziko

Rizika spojená s alergickou reakcí na čmeláčí bodnutí jsou vyšší u lidí, kteří užívají určité léky (beta-blokátory), a těhotných žen.

Jak žít s alergií na čmeláky

Pokud jste už alergickou reakci jednou zažili, nemusíte na další bodnutí nutně reagovat alergicky. Pravděpodobnost toho je malá zejména v případě, že jste měli alergickou reakci prvního a druhého stupně. Reakce na čmeláčí bodnutí se v jednotlivých případech mohou lišit. V dnešní době si můžete s použitím čistého čmeláčího jedu nechat udělat test, kterým se zjistí, zda při dalším bodnutí máte znovu počítat s alergickou reakcí. Čistý jed je možné použít také k hyposenzibilizační léčbě.

Imunoterapie pomocí včelího jedu nemusí pacienty s alergií na čmeláčí jed nutně ochránit. Tato léčba má snížit citlivost organismu na čmeláčí jed. Nechcete-li podstoupit hyposenzibilizační léčbu, můžete si od svého lékaře nechat předepsat adrenalinový autoinjektor (například EpiPen nebo Jext). Ten můžete nosit s sebou a v případně bodnutí si adrenalin vstříknout do stehna.
Testy na alergie a její léčba se provádějí na oddělení alergologie RdGG (Dr de Groot) v Diakonessehuis ve Voorburgu.

Informace pro lékaře

Podrobné informace o tom, jak alergické reakce lékařsky ošetřit, vám společnost Koppert poskytne na vyžádání.
Pro další informace se obraťte na alergologa nebo internistu.

Literatura
De Groot, H. Allergie voor insecten, Huisarts en Wetenschap 2002; 45 (7): 362–367
De Groot, H. Allergy to bumble bees. Curr Opin Allergy Clin Immunol 2006; 6: 294–297

Tištěný plakát s ilustracemi můžete získat od společnosti Koppert. Tento plakát si také můžete stáhnout (URL).
Tip: Na plakát si poznamenejte kontaktní údaje pro vyhledání lékařské pomoci a záchranné služby.

Tyto informace slouží pouze pro informaci a neměly by se používat k diagnostikování nebo léčbě zdravotního problému, protože nenahrazují lékařskou péči. Máte-li nějaký zdravotní problém nebo se to domníváte, poraďte se s lékařem.

Potřebujete pomoc?